Doğa Koleji kurucusu Uzm. Dr. Halil Gürsoy:  Artık çok daha güçlüyüz.

Doğa Koleji kurucusu Uzm. Dr. Halil Gürsoy: Artık çok daha güçlüyüz.

Gaziantep Doğa Koleji kurucusu Uzm. Dr. Halil Gürsoy Gaziantep Eğitim Dünyasına önemli açıklamalarda bulundu.

Gürsoy, "İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’nın gücü ile Doğa Koleji’nin altyapısı birleşti. Artık çok daha güçlüyüz." dedi.

Doğa Koleji'nin Türkiye'nin en önemli eğitim kurumlarından biri olduğunu belirten Gürsoy  Gaziantep'te yeni bir anlyış ve yeni bir güçle eğitim-öğretim hazır olduklarını söyledi.

Gürsoy, "İTÜ Vakfı’nın desteğini de alan Doğa Koleji Gaziantep’te her anlamda en iyisini yapmaya ve ilkleri başaramaya devam edecektir" diye konuştu.

 

Halil bey, Doğa Koleji yeni dönem öncesi nasıl konumlandırdı kendisini, velilerinize neler

söyleyeceksiniz?

Doğa Koleji Türkiye’nin en büyük kurumlarından bir tanesidir. Hem teknolojik alt yapısı hem de eğitim kadrosu ile uzun yıllar boyunca ses getirecek başarılı çalışmalar yapmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’nın gücü ile Doğa Koleji’nin altyapısı birleşti. Artık çok daha güçlüyüz. Bu güç birliği eğitim alanında Türkiye’nin en iyi ve en başarılı kurumunu ortaya çıkarıyor.

Doğa Koleji’nin öğrencileri İTÜ’nün tüm olanaklarından yararlanacak. Anaokulundan liseye kadar akademik anlamda İTÜ ile iş birliği içinde olacağız. Ayrıca mezun olan öğrencilerimiz İTÜ’yü kazanmaları halinde birçok dersten muaf olacaklar ve yurtdışı ile bağlantılı olduğumuz okullarda ücretsiz eğitim alabilecekler. Ayrıca kurumumuzun vereceği referans mektupları ile konservatuara diğer öğrencilerden ayrıcalıklı olarak geçiş yapabilecekler.

 Geçtiğimiz yıl, Doğa Koleji ülke genelinde eğitim dışındaki haberlerle gündeme gelmişti, veliler de merak ediyordur, Gaziantep’te, şu anda durum nedir?

 Biliyorsunuz ki Doğa Koleji öğretmen ya da eğitiminden dolayı sıkıntılar yaşamamıştır. Genel merkezin finansal strateji hatalarından dolayı bazı olumsuzluklar yaşanmıştır. Bu da velilerimize, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dolaylı olarak yansımıştır. Sonraki süreçte İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı İTÜ Vakfı tarafından devralınıp hem velilerimizin hem de eğitim kadromuzun mağduriyetleri giderilmiştir. Zaten güçlü olan teknik ve akademik altyapı sahibi Doğa Koleji İTÜ ile birlikte gücüne güç kattı. Temel felsefesi mutlu çocuk, başarılı gelecek olan Doğa Koleji misyonu ve vizyonuyla geleceğe daha emin adımlarla görevine devam edecektir.

 

Gaziantep’in yanı sıra Kahramanmaraş  Adana ve Kayseri’de de aynı yatırımı yaptınız, bir sağlıkçı olarak neden eğitim sektörünü tercih ettiniz?
 

Siz de bilirsiniz ki biz sağlıkçılar eğitimden hiçbir zaman kopamayız. Tıp anlamında yenilikleri takip edip sürekli eğitimler alıp veririz. Eğitim sektöründen hiçbir zaman kopmadım. Bunun yanında çocukları çok severim ve onlara faydalı olabilmek için çalışmaktan keyif alırım.

 Halil Gürsoy kimdir, bu noktada biraz da kendinizden bahseder misiniz?

1979 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdum. Erzurum Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans öğrenimimi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde uzmanlığımı tamamladıktan sonra Adana, Gaziantep ve Adıyaman bölgesinde çalıştım. Bir süre Kadirli Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptım ve şu anda Marash Life Hastanesi’nde başhekimlik görevimi yapıyorum.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra Anadolu Lisesi mezunu olmama rağmen yabancı dil konusunda zorluklar yaşadım. Bundan dolayı eğitim sektörünü hep yakından takip ettim. Doğa koleji dil ve sosyal anlamda alt yapısı çok güçlü bir okul ve dünya vizyonuna hitap etmekte. Üç yıl önce Kahramanmaraş’ta Doğa Koleji’ni açtık. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne devri olduktan sonra Adana Gaziantep ve Kayseri Kampüslerini de bünyemize dahil ettik. Özellikle yabancı dil, sanat, spor ve akademik anlamda daha güçlü bir kurum haline geldik. Zaten tüm günüm çocuklarla geçtiği için okullarda çocuklara ve gençlere gelecek inşa etmek benim en büyük hedefim haline geldi.

 Gaziantep’in eğitim sıralamasındaki yeri sizin için ne anlam ifade ediyor?      

 Şehrimiz ülke genelinde iller sıralamasında oldukça geride bir durumda. Bana göre geride olması çocuklarımızın başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Doğru eğitim ve doğru yönlendirme ile çok daha iyisini başaracağımıza inanıyorum. Öğrencinin akademik algısını çeşitli motivasyonlarla harekete geçirip, kendi yapacağı en iyiye doğru onu yöneltmekteyiz. Bunun için öğrenciyi her yönüyle tanıyan bir rehberlik anlayışımız devrededir. Biz Gaziantep’te yapılmamışları yapmak için buradayız. Eğitim camiasında en iyisi olmaya adayız. Bunu yıllardır eğitim sektöründe yöneticilik yapıp, başarılı işlere imza atan Genel Müdürümüz Yusuf Yapıcı ile başaracağız.

Nasıl bir kadro planlaması yaptınız?

Alanında uzmanlaşmış, teknolojiyi iyi kullanan, yeniliklere açık, motivasyonu yüksek, enerjisi  bitmemiş öğretmenlerimizle devam etme kararı aldık. Bunun yanı sıra branşında çok iyi öğretmenlerimizi de diğer okullardan kendi okulumuza transfer ettik.

 Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz, öğrencilerinize ne gibi olanaklar sundunuz?

 Pandemi sürecinde bizim önceliğimiz öğrencilerimizin motivasyonlarının üst seviyede  tutulmasıydı. Bu konuda uzmanlaşmış rehberlik bölümümüz ile velilerimiz ile koordineli bir şekilde hareket ederek başarılı olduk. Online eğitim sürecinde aralıksız olarak derslerimize devam ettik. Hem branş derslerini hem de sosyal dersleri güçlü online programlarımızla keyifli bir şekilde tamamladık. Bu zorlu süreçte Doğa Koleji’nin altyapısı hazırdı ve biz ilk günden son güne kadar sorunsuz bir şekilde eğitimimizi tamamladık.

 Süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında eğitim geliyor, bu süreç devam eder mi sizce?

 Ben tıp bilimine güveniyorum. Alınan üstün önlemler sayesinde bu sürecin yeni eğitim öğretim yılının başında alınan küçük önlemlerle atlatılacağını düşünüyorum. Eğitim sektöründe alınması gerekecek her türlü önleme biz şimdiden hazırız.

 Yeni eğitim-öğretim dönemiyle ilgili hedefleriniz neler?

Hep şunu söylerim ‘Geleceğe güvenle güvenle bakan , kendinden emin bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.’ Gaziantep İTÜ Eta Vakfı Doğa Koleji olarak birçok sosyal alanda, Gaziantep’te yapılmamışları yapmak ve en iyisi olmak için tüm kadro özverili bir şekilde çalışıyoruz. Hem akademik alanda hem de sosyal alanda en iyisi olmak için çalışıyoruz.

Binicilik ve tenis kulübü çalışmalarımızda sona yaklaştık. Gaziantep’te binicilik okulu olan tek kurum adayız. Öğrencilerimiz binicilik kulübünde haftada bir iki saat ders almak yerine profesyonel olarak eğitilecekler. Spor ve sanat bölümünde alanında uzmanlaşmış bir kadro ile eğitim veriyoruz. Müzik alanında her öğrencimizin bir enstrüman çalmasını hedefliyoruz ve bu konuda branşlaşma sistemine geçiyoruz. Müzik alanında da her türlü ekipmana sahibiz. Aynı zamanda yurtdışına profesyonel ekiplerle birlikte geziler düzenleyeceğiz. Avrupa ülkeleri ve İTÜ’nün bağlı olduğu yurtdışı üniversitelerine de gideceğiz.

 Doğa Koleji’nin eğitim anlayışı ve modeli nedir?

 Çağımız iletişim çağıdır, bu yüzden yabancı dili çok önemsiyoruz. Öğrencilik hayatımda yabancı dil sorunu yaşayan biri olarak gelişen dünyayı yakalayabilmek ve değişime ayak uydurabilmek, kendini ifade edebilmek, okuduğunu ve konuşulanları anlayabilmek, dünyayı tanımak ve iletişim kurabilmek için ikinci dil bilmek gerektiğine inanıyorum. Doğa Koleji olarak İngilizce ve Almancayı aktif bir şekilde kullanan öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Doğalı çocukların, tabiatı tanıması ve üretimde etkin bir şekilde bulunmaları için tamamı doğal malzemelerden üretilmiş Ekoloji evimizde eğitimler veriyoruz. Ekoloji (Çevre bilimi) dersinde anaokulundan başlayarak disiplinler arası eğitimi çocukların yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz. Örneğin; turşu yaparak fermantasyon gibi bir konuda fen bilgisi dersine zemin hazırlıyoruz. Kendi yetiştirdiği bir domatesin tohumdan sofraya gelişine kadar olan serüvenini sabır ve heyecanla gözlemliyoruz.

Rehberlik servisinde çözüm odaklı, öğrenci takip, yönlendirme ve ilgi açısından profesyonel anlamda çalışmalar yapıyoruz. Her öğrencinin ilgi ve yeteneklerini birebir keşfedip ona göre hem mesleki he de sosyal olarak yönlendirmeler yapıyoruz. Psikolojik açıdan sağlıklı bireyler olmaları için düzenli olarak hem öğrenci hem de veli seminerleri yapmayı planlıyoruz.

 

Ayrıca lise bünyemize Fen Lisesini katıp akademik ve sosyal açıdan ulusal ve uluslararası dereceler çıkarmayı hedefliyoruz. Her branştan alanında kendini kanıtlamış öğretmenleri ekibimize dahil ederek aile sıcaklığında, profesyonel eğitim vermeyi planlıyoruz.9 ve 10. Sınıflarda kolej mantığı 11. Ve 12. Sınıflarda sınav odaklı bir sistemle çocuklarımızı başta İTÜ olmak üzere en iyi üniversitelere hazırlamayı planlıyoruz.

 

İTÜ Eta Vakfı Doğa Koleji olarak çocuklarımıza dünya standartlarında eğitim sunuyoruz. Teknolojik yenilikleri takip ederek, bilimsel düşünmeyi benimsemiş, kendini bilgiyle doldurmak yerine bilgiyi kullanan, özgüveni gelişmiş, özgür düşünen ve düşündüklerini açıkça ifade edebilen, sorumluluk sahibi, yabancı dile önem verip en az iki yabancı dili konuşabilen; ayrıca yetenekleri dahilinde spor ve sanatsal faaliyetleri akademik başarıyla pekiştiren, geleceğin aydınlık liderleri olacak bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimize yerel ve evrensel değerler çerçevesinde kaliteli eğitim vermek en önemli görevlerimizdendir.

 Sizi bu sektördeki rakiplerinizden ayıran öncelikleri neler?

 Biz her ne kadar franchising bir kurum olsak da, akademik anlamda genel merkeze bağlıyız. Bütün Doğa Kolejlerindeki eğitim sistemini burada da uygulayacağız. Aynı zamanda İTÜ Eta Vakfı’nın desteği ile artık eskisinden daha güçlüyüz. 250 yıllık geçmişi olan İstanbul Teknik Üniversitesi desteği ile glob

alleşen dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve uluslararası standartlarda öğrenciler yetiştirmek için uluslararası vizyonumuzu oluşturuyoruz.

 Diğer yandan Doğa Koleji bir dünya markasıdır. Birçok uluslararası etkinlikte dünyada kendinden söz ettiren bir eğitim kurumudur. Dolayısıyla bizim öğrencilerimiz dünyayı tanımada hiç zorluk çekmemektedirler. Eğitim ve öğretimde ‘empatiyi’ eğitimin merkezine koymamız, velilerimizin ve öğrencilerimizin önceliklerini biliyor ve bunları doğru şekilde yönlendiriyor olmamız başlıca tercih sebeplerimiz. Diğer yandan her kesimden veliye hitap ediyor olmamız da bize mahsus bir ayrıcalık diye düşünüyorum.

Kayıt dönemiyle ilgili süreç hakkında da bilgi verirseniz, aydınlatıcı olur?

Kayıtlarımız beklediğimizden daha iyi durumda şu anda. Hem online kayıt hem de yüzyüze yapılan kayıtlarda çok iyi bir süreçten geçiyoruz. Profesyonel ekibimizle birlikte velilerimiz ve veli adaylarımızı okulumuzda ağırlamaktan çok keyif alıyoruz.

 

19.08.2020 (Haber Merkezi)