GAÜN’de önemli protokol

GAÜN’de önemli protokol

 

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Türkiye Maarif Vakfı ve Sınırsız Eğitim Derneği (MİDAD) arasında Suriye’deki yükseköğrenim birimlerine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Sınırsız Eğitim Derneği Başkanı Azzam Khanjı tarafından imzalanan protokol kapsamında Suriye’deki güvenli bölgelerde yükseköğretimin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalar yürütülecek.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın bu protokolle, ortak akılla Suriye’nin eğitim inşasını birlikte yapacaklarının altını çizerek, iyi niyet ve samimiyetle gerçekleşen bir işbirliği olduğunu belirtti. Prof. Dr. Özaydın, “Bu protokol, Ortadoğu’nun inşasında, insanlığa yeni kapılar açma adına birlikte hareket etme sözleşmesidir. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ise, Türkiye Maarif Vakfı olarak Suriye’deki var olan eğitim programlarına destek vermekten duyduğu memnuniyeti belirterek şunları söyledi:

“Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın başta olmak üzere Sınırsız Eğitim Derneğiyle de Suriye’deki çocukların eğitimi konusunda işbirliği yapıyoruz. Amacımız hem Suriye’nin gelişmesi, kalkınmasında hem bölgenin istikrara kavuşması ve ekonomik gelişmesinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetişmesinde katkıda bulunmak. Geleceğe ilişkin yapılan en stratejik yatırım insana yapılan yardımdır. Suriye’nin geleceğini bu çocuklara emanet edeceğiz. Türkiye olarak bu konuda her anlamda elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu işin bir parçası olmaktan son derece mutluyuz.”

Sınırsız Eğitim Derneği Başkanı Azzam Khanjı de Türkiye Maarif Vakfı ve Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’deki eğitimdeki katkılarından dolayı teşekkür etti.

27.10.2020 (Haber Merkezi)