Mesleki eğitime büyük rağbet

Mesleki eğitime büyük rağbet

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki eğitim veren liselere yerleşen öğrenci sayısının yüzde 40 oranında arttığını bildirdi.

Bakan Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi.

Twitter’dan açıklama yapan Selçuk, şu bilgileri verdi:

* Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin %82’si ilk üç tercihlerinde yer alan bir Mesleki- Teknik Anadolu lisesine yerleşti. Bu liselere yerleşen öğrencilerin sayısı 2019 yılına göre %40 arttı. Meslek liselerimize gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

* Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerimizin%92’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Sınavsız yerleşen öğrencilerin yarısı birinci tercihine yerleşti. Yerleşemeyen veya yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrenciler için süreç devam ediyor.

* Anadolu İmam Hatip Liselerinin %99,8’si doldu ve yerleşen öğrencilerimizin %87’si ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleştiler.

* Sınavla öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liseleri %100 doldu. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerimizin %99’u ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu lisesine yerleştiler.

10.08.2020 (Haber Merkezi)