Okul çağındaki çocuklar ile evde kaliteli vakit geçirmenin yolları

Okul çağındaki çocuklar ile evde kaliteli vakit geçirmenin yolları

zamanının büyük bir çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar evlerinde neler yapmalı? Aileler çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirilmeli? Mucit Panda Kurucu Ortağı Gökçe Güner aileler için açıkladı.

Tüm dünyada görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hem ailemizin hem toplumun sağlığını korumak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı okullara bir süre ara verilmesi kararını aldı. Peki zamanının büyük bir çoğunluğunu okulda geçiren çocuklar evlerinde neler yapmalı? Aileler çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirilmeli? Mucit Panda Kurucu Ortağı Gökçe Güner aileler için açıkladı.

Tüm dünyada hızla yayınlan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), ülkemizde de etkilerini göstermeye başladı. Aileler bu virüsten nasıl korunacağının yollarını ararken, uzmanlar bu yeni tip virüsten korunmak için bir süre evden çıkmamayı öneriyor. Hem ailemizin hem toplumun sağlığını koruma konusunda önemli günlerden geçerken Milli Eğitim Bakanlığı da okullarda eğitime ara verdi. Çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini, yaratıcı becerilerini desteklemek için orijinal oyuncakları ailelerle buluşturuyor. Mucit Panda Kurucu Ortağı Gökçe Güner, “Eğitim öğretime ara verilmesiyle birlikte çocuklarımız için evde büyük bir zaman dilimi oluştu. Aileler bu zamanı en verimli şekilde değerlendirmeli. Bu dönemi çocuklar için doyurucu ve eğitici şekilde geçirmeliyiz” dedi.

Güner ilkokul çağındaki çocuklarla evde oynanabilecek eğitici oyunları şöyle sıraladı:

  • Görsel algı, dikkat ve hafızaya yönelik oyunlar: Sürdürülebilir dikkat becerilerindeki artış, derslerdeki odaklanma ve konsantrasyonu artırdığı için dikkat hatalarını da azaltıyor. Bu tür oyunlar arasında yer alan ve kısa bir inceleme süresi sonunda çocuğa gördükleriyle ilgili soruların sorulduğu Brainbox oyun kutuları aileler için eğlenceli ve bilgilendirici kartlar içeriyor. Oyun dikkat becerilerini de artırıyor.

 

  • Stratejik Düşünme oyunları: Bu tarz oyunlar durum tespiti yapma, sonraki hamleleri planlama, rakiplerin hamlelerini öngörme, risk alma ve karar alma becerilerini destekliyor. Anne-çocuk veya baba-çocuk gibi genellikle iki kişilik oyunlar olduğu için ailelerin birbirine zaman ayırması, birlikte eğlenmesi imkanını da oluşturuyor. Bu tür oyunlar arasında yer alan ve oyun alanının her hamlede değiştiği beş nokta PENTAGO oyunu ilkokullarda turnuvası da yapılan sevilen strateji oyunları arasında yer alıyor.

 

  • STEM kitleri ve kodlama oyunları: Evde deneyler yapmaya ve pratik etmeye yönelik ortam yaratmak, hem çocukları meraklı olmaya teşvik eder hem de kendilerini üretken şekilde ifade edebilmelerini sağlar. Aynı zamanda STEM eğitiminin de temelini oluşturur. Böylelikle çocukların analiz etme becerileri de gelişir. Robotik Twin STEM eğitim setleri çocukların teknolojinin temelleriyle erken dönemde tanışmasına ve kendi robotik projelerini evde kendi başlarına tasarlayabilmelerine imkan sunuyor. Bilgi odaklı ve teknolojik ilerlemelerin hız kazandığı bir çağda doğan çocuklarımızın hem robotik yapıların hem de kodlamanın günlük yaşamdan örneklerle, gözlem ve incelemelerle öğrenebiliyor.

 

 

Aileler 110’dan fazla seçkin markanın 6 binden fazla eğitici oyun ve oyuncağına mucitpanda.com’dan ulaşabilir.

 

Mucit Panda Hakkında

İki kadın girişimci tarafından 2015 yılında kurulan Mucit Panda, çocuklarımızın zihinsel gelişimlerini, yaratıcı becerilerini desteklemek için orijinal oyuncakları ailelerle buluşturuyor. Mucit Panda, 110’dan fazla seçkin markanın 6 binden fazla oyun ve oyuncağını tüketicilerin beğenisine sunuyor.

24.03.2020 (Haber Merkezi)