TEKNOFEST’e Gaziantep damgası

TEKNOFEST’e Gaziantep damgası

 

24 - 27 Eylül tarihlerinde gerçekleşen TEKNOFEST 2020’de Gaziantep Okulları büyük başarı elde etti.

İlkokul – ortaokul seviyesinde Nuray Tuncay Kara Bilsem’den “Takım Kural” adlı takım “Akıllı Ulaşım Kategorisi”nde Türkiye 1’incisi, Bahçeşehir Koleji Gaziantep Kampüsü’nden “Pro-İkili” takımı Türkiye 2’ncisi, Akkent Ortaokulu’ndan “Şehrin Kahramanları” takımı ise Türkiye 3’üncüsü oldu.

Lise seviyesinde Ayvaz Burçkan ÇPL’den “Şahinbey Bilişim Yıldızları” takımı, “İnsanlık Yararına Teknoloji – Afet Yönetimi” kategorisinde Türkiye 1’inciliğini kazandı.

Ortaokul seviyesinde Mehmet Emin Zekiye Üstünel Ortaokulu’ndan “Mezurobo” takımı, yine “İnsanlık Yararına Teknoloji – Afet Yönetimi” kategorisinde Türkiye 2’nciliğine layık bulundu.

Aynı kategoride Özel SANKO Ortaokulu’ndan “Radyasyon Savar” takımı da 2’nciliği paylaştı.

Nuray Tuncay Kara Bilsem’den “TEAM MSS” takımı ise lise seviyesinde ve “Akıllı Ulaşım Kategorisi”nde en iyi sunum ödülünü kazandı.

EN BÜYÜK FESTİVAL

Gaziantep'te gerçekleştirilen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020, akıllarda kalacak bir etkinlik oldu.

Festival, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirildi.

Festivalde, 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunan 100 binin üzerinde gençten yaklaşık 5 bini finalist olarak yarıştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını koşullarına rağmen coşkuyla başlayan festivalin en önemli kısımlarından biri olan yarışmalar, geçen seneden daha geniş bir katılımla yapıldı.

81 il ve 84 ülkeden başvuruların geldiği festivalde yer almak için 20 bin 197 takım ve 100 binin üzerinde genç müracaat yaptı.

Yarışmalar, seminer, söyleşi ve hava şovlarının yapıldığı, yerli-milli ürünlerin sergilendiği festivalin coşkusu sosyal medya hesaplarından canlı yayınlarla milyonlara ulaştırıldı.

ERDOĞAN FESTİVALDE

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST'in en üst düzey konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Festival'in üçüncü gününde kente gelen Erdoğan, TEKNOFEST stantlarını gezdi, öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi aldı ve dereceye giren öğrencilerin ödüllerini takdim etti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Gaziantep Valisi Davut Gül ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gibi önemli isimler de TEKNOFEST’e katıldı.

28.09.2020 (Haber Merkezi)